Live sports. The results of this Saturday in Lorraine and elsewhere…


SOCCER

LEAGUE 1

Saint-Etienne – Lens: 1-0 (in progress)

Other results

Classification

LEAGUE 2

Nancy – SC Bastia: (7 p.m.)

Guingamp – Grenoble

Rodez – Dijon

Sochaux – Caen

Toulouse – Pau

The day at a glance

Classification

NATIONAL 2

Group B

FC Metz 2 – Gob. Paris 13: 0-0 (in progress)

Beauvais – Lens 2: : 0-0 (in progress)

Other results Classification

GERMANY-BUNDESLIGA

Monchengladbach – Leverkusen: (6:30 p.m.)

Other results Classification

ENGLAND – PREMIER LEAGUE

Aston Villa-Manchester United: (6:30 p.m.)

Other results Classification

ITALY-SERIE A

Juventus Torino – Udinese: (8:45 p.m.)

Other results Classification

BELGIUM-PRO LEAGUE

Seraing – St-Gilles: (6:30 p.m.)

Other results Classification

AFRICA CUP OF NATIONS

Group D

Guinea-Bissau – Egypt: (20h)

Other results Classification

YOUNG PEOPLE

U19 NATIONALS

Strasbourg – Auxerre: postponed

Other results Classification

U17 NATIONALS

Sochaux – Strasbourg: (2:30 p.m.)

Other results Classification

WOMEN’S FOOTBALL

D1 FEMALE

Reims- Fleury 91 : 0-1

Other results Classification

D2 WOMEN

Group A

La Roche-s./Y. – Vendenheim: (6 p.m.)

Other results Classification

FUTSAL

National Cup

Regional final

Plantieres – Mulhouse 420: (20h)

Other results

LARGE EST FEMININE CUT

2nd round

FC Woippy – Seichamps: (6 p.m.)

Other results

HOCKEY

MAGNUS LEAGUE

Rouen – Mulhouse: (8 p.m.)

Other results Classification

DIVISION 2-GR. AT

Meudon – Amnéville: (6:15 p.m.)

The other results The ranking

DIVISION 3-GR. VS

Metz – Dammarie-les-Lys: (6 p.m.)

The other results The ranking

RUGBY

FEDERAL 2

Hen 2

Orleans – Paris UC: (7:30 p.m.)

The other results The ranking

NATIONAL U18

Hen 3

Dijon – Strasbourg: 15-10

Other results Classification

NATIONAL U16

Hen 3

SCUF- Rst Bobigny : 13-19

Other results Classification

EUROPE-CHAMPIONS CUP

Pool A

La Rochelle-Bath: (6:30 p.m.)

Other results Classification

Pool B

Bristol – French Stadium: (9 p.m.)

Other results Classification

EUROPE-CHALLENGE CUP

Pool A

Worcester-Toulon: (6:30 p.m.)

Other results Classification

Pool B

Perpignan – Lyon: (9 p.m.)

Other results Classification

VOLLEYBALL

LEAGUE A (W)

Terville-Flo. – Aix-Venelles: (7:30 p.m.)

Other results Classification

NATIONAL 3 (F)

Hen F

Metz Volleyball – Belfort: (8 p.m.)

The other results The ranking

LEAGUE A (M)

Tours – Chaumont: (20h)

Other results Classification

LEAGUE B (M)

Nancy – Saint-Nazaire: (7 p.m.)

Other results Classification

NATIONAL 2 (M)

Hen F

Strasbourg UC – Gerardmer: (20h)

The other results The ranking

PRENATIONAL (M)

Play-off

Selestat – Yutz/Thionville: (8:30 p.m.)

Other results Classification

play down

US Mulhouse 2 – Grand Ncy 3: (8:30 p.m.)

Other results Classification

REGIONAL (M)

Pool A

Pont-à-M. 2 – Metz Volleyball: (8:30 p.m.)

The other results The ranking

Pool B

Mundolsheim – Hagondange: (8:30 p.m.)

Creutzwald 2 – Gondrexange 2: (8:30 p.m.)

The other results The ranking

PRENATIONAL (F)

Pool A

Moulins – Pont-à-M. 2: (8:30 p.m.)

Other results Classification

REGIONAL (F)

Pool C

Vandoeuvre 4 – Metz Volley 2: (8:30 p.m.)

The other results The ranking

Volleyball seniors, young people… All the results of the weekend in detail

WATER POLO

ELITE (M)

Strasbourg-Nice: (7 p.m.)

The other results The ranking

NATIONAL 1 (M)

Pont-de-Claix – Aix-en-Savoie: (8:30 p.m.)

The other results The ranking

NATIONAL 2 (M)

Valenciennes – Asptt Nancy: (20h)

The other results The ranking

ELITE (W)

Nice-Lille: (7:30 p.m.)

The other results The ranking

Laisser un commentaire